"Can. Ch. Woodhull's Great Gunner, CGC"
View Gunner's Pedigree
AKC and CKC Registered

Gunner has a calm, sweet and loving temperament, as is true to the Labrador Retriever.  He has an exceptional, and proper, double coat and otter tail, and a handsome square head with kind dark brown eyes. Gunner’s movement is fluid and powerful, and he is a bold retriever who loves to duck hunt with Bob. 

Gunner currently has 12 points towards his American Champion title (including a wonderful 5 point major at the Pawcatuck River Labrador Retriever Club Specialty on September 20, 2007 under breeder Judge Mrs. Marion Lyons!). He now needs only a
3-point major to finish his Champion title in America!!!

Gunner became a new Canadian Champion in September 2009 in Halifax, Nova Scotia going Best of Winners at the Atlantic Labrador Retriever Club Specialty under breeder judge Ms. Valerie Walters (Ranbourne), and Best of Winners and Best of Breed the next day at the Halifax Kennel Club show!!

Gunner is especially happy around children and with other dogs, and is great around our horses and chickens. He has received his Canine Good Citizen (CGC) certification from the American Kennel Club which is further confirmation of his good manners and endearing personality.

GUNNER'S MOST NOTABLE WINS

  • First Place Veterans 9-11 Yrs. Sweepstakes, and Best of Opposite in Veteran Sweepstakes, LRC of the Pioneer Valley Specialty, May 12, 2012, under Judge Mrs. Liane Brennan (Labradale)
  • Best Veteran, LRC of the Pioneer Valley Specialty, May 11, 2012, under Judge Mrs. Lori Bentine (Tremont)
  • First Place Veterans 9-11 Yrs., LRC of the Pioneer Valley Specialty, May 11, 2012, under Judge Mrs. Trudy L. Rose
  • First Place Veterans 9-11 Yrs. Sweepstakes, and Best of Opposite in Veteran Sweepstakes, LRC of the Pioneer Valley Specialty, May 11, 2012, under Judge Mr. Michael Rathbun (Cactus Kid)
  • Third Place Veterans 9-11 Yrs., LRC of the POTOMAC Specialty, April 10, 2012, under Judge Dr. Michael J. Woods (Waterdog)
  • First Place Veterans 9-11 Yrs. Sweepstakes, New England Sporting Assoc., March 18, 2012, under Judge Mr. Thomas Flaherty (Hedgelawn)
  • First Place Veterans 9-11 Yrs. Sweepstakes, and Best in Veteran Sweepstakes, New England Sporting Assoc., March 17, 2012, under Judge Ms. Diane Ammerman (Caspar)
  • First Place Veterans 9-11 Yrs., Jersey Skylands LRC Specialty,
    September 3, 2011, under Judge Mrs. Pierrette McLean (Castlegar)
  • First Place Veterans 9-11 Yrs. Sweepstakes, Jersey Skylands LRC, September 3, 2011, under Judge Ms. Kim Beverly (Pirate)
  • Best Veteran, Jersey Skylands LRC Specialty, September 2, 2011, under Judge Mr. Jean-Louis Blais (Chablais)
  • First Place Veterans 9-11 Yrs. Sweepstakes, Jersey Skylands LRC, September 2, 2011, under Judge Ms. Madeleine Charest (Chablais)
  • First Place Veterans 9-11 Yrs. Sweepstakes, LRC of Greater Boston Specialty, June 17, 2011, under Judge Mrs. Rebecca (Becky) Jack (Nipntuck)
  • First Place Veterans 9-11 Yrs. Sweepstakes, and Best of Opposite in Veteran Sweepstakes, LRC of Greater Boston Specialty, June 16, 2011, under Judge Ms. Susan Patterson (Fenwyck)
  • First Place Veterans 9-11 Yrs. Sweepstakes, and Best of Opposite in Veteran Sweepstakes, LRC of the Pioneer Valley Specialty, May 14, 2011, under Judge Mr. Robert Robotham
  • First Place Veterans 9-11 Yrs. Sweepstakes, and Best in Veteran Sweepstakes, LRC of the Pioneer Valley Specialty, May 13, 2011, under Judge Miss Nancy Farquharson (Fhinnonlach)
  • Reserve Winners Dog, Greater Pittsburgh LRC Specialty, June 25, 2010, under Judge Ms. Elizabeth Bowron (Fortune)
  • Winners Male and Best of Breed (5 points) and New CANADIAN CHAMPION, Halifax Kennel Club (Canada), September 6, 2009, under Judge Mr. Paul Stanton
  • Winners Male, Best of Winners (5 points), and First Place Stud Dog & Get, Atlantic Labrador Retriever Club Specialty (Canada), September 5, 2009, under Judge Ms. Valerie Walters (Ranbourne)
  • Reserve Winners Male, Halifax Kennel Club (Canada), September 5, 2009, under Judge Ms. Judith D. Byrne
  • Reserve Winners Dog, Jersey Skylands LRC Specialty, August 28, 2009, under Judge Mrs. Paula Nykiel
  • Winners Dog (1 point), Wampanoag Kennel Club, June 29, 2009, under Judge Mr. Nathaniel Horn Reserve
  • Winners Dog, Ramapo Kennel Club, October 12, 2008, under Judge Ms. Laura J. Dedering (Folklaur)
  • Winners Dog (1 point), Westbury Kennel Association, September 28, 2008, under Judge Mr. Jon R. Cole
  • Winners Dog, Best of Winners and Best of Breed (1 point), Suffolk County Kennel Club, September 27, 2008, under Judge Mrs. Marilyn C. Spacht
  • Winners Dog and Best of Winners (1 point), Brookhaven Kennel Club, September 26, 2008, under Judge Mrs. Terry M. DePietro (J Sun Farms)
  • Reserve Winners Male, Atlantic Labrador Retriever Club Specialty
    (Canada), August 15, 2008, under Judge Dr. Michael J. Woods
  • Reserve Winners Dog, Hockamock Kennel Club, June 27, 2008, under Judge Mr. Charles L. Olvis
  • First Place Open Black, Big Apple Sporting, February 7, 2008, under Judge Col. Jerry H. Weiss (Lobuff)
  • First Place Open Black, Greater Lowell Kennel Club, January 12, 2008, under Judge Ms. Betty Nelson (Avalon)
  • Winners Dog, Best of Winners and Best of Breed (1 point), Queensboro Kennel Club, October 26, 2007, under Judge Mrs. Wendy G. Willhauck
  • Winners Dog (5 point major!), Pawcatuck River LRC Specialty,
    September 20, 2007, under Judge Mrs. Marion Lyons (Chocorua)
  • Winners Male (3 points), New Brunswick Kennel Club (Canada),
    August 22, 2007, under Judge Mr. Leslie Rogers
  • Winners Dog (1 point), First Company Governor's Foot Guard Athletic Association, February 18, 2007, under Judge Mrs. Sheila DiNardo
  • First Place Open Black, Worcester County Kennel Club, December 2, 2006, under Judge Mrs. Betty L. Graham (Graemoor)
  • Second Place Open Black, LRC NATIONAL Specialty, October 12, 2006, under Judge Mrs. Constance Barton
  • Reserve Winners Dog, Mid-Coast Kennel Club of Maine, September 3, 2006, under Judge Mr. Frank J. Washabaugh
  • Winners Dog and Best of Winners (1 point), Mid-Coast Kennel Club of Maine, September 2, 2006, under Judge Col. Jonathan C. Chase
  • First Place Open Black, Eastern Dog Club, December 11, 2005, under Judge Ms. Lorri Isenhath (Dovetail)
  • First Place Open Black, Middlesex County Kennel Club, December 8, 2005, under Judge Ms. Nancy Arbuckle (Hunt Club)
  • Reserve Winners Dog, LRC NATIONAL Specialty, October 13, 2005 under Judge Mr. Erik Bergishagen (Jagersbo)
  • Reserve Winners Dog, Ladies' Dog Club, December 3, 2004, under Judge Mrs. Cindy Vogels
  • Reserve Winners Dog, Hockamock Kennel Club, June 26, 2004, under Judge Mrs. Pat A. Mowbray-Morgan
  • First Place 12-15 Mos. Sweepstakes and Best of Opposite in Sweepstakes, Windham County Kennel Club Supported by LRC of the Pioneer Valley, May 11, 2003, under Judge Mrs. Nancy Cowley

Gunner’s Critique by Miss Nancy Farquharson (Finnonlach)
Labrador Retriever Club of the Pioneer Valley
Specialty – May 13, 2011
9-11 Yrs. Veteran Sweepstakes, First Place and Best Veteran in Sweepstakes
(Age: 9 Yrs.)

WOODHULL’S GREAT GUNNER
– Beautiful quality black dog, lovely balanced head with good length of muzzle and kind expression without being overdone. Good reach of neck and strong topline. Nice depth of brisket and good length of rib. Good front and shoulder construction complimented with nicely angulated hind quarters. Good tail placement and carried his tail well on the move. Moved with drive and covered the ground with purpose and ease.

Gunner is available for breeding to approved bitches. His health clearances and certifications include: OptiGen PRA Normal/Clear, OFA Hips Good, OFA Elbows Normal, OFA Heart Clear by Color Doppler Echo, EIC Clear, CNM Clear, Inherited RD/OSD
(Retinal Dysplasia) Normal, and an annual CERF. Gunner is BB (EEBB), and therefore pure for black.

DNA Profile #: V402123. AKC Registration #SR01082402. CKC Registration #1103282.

DOB: 05/04/2002
Breeder: Corey Anger, Woodhull Labradors
Sire: Am/Can Ch. Venetian's Blackwatch Bravo
Dam: Beechcroft Woodhull Hallelujah






Gunner
Gunner